Half-Way Through On Results
Staff Report
WARSAW — The following are the results with 10 of the vote centers counted.
U.S. Senate
Todd Young (R) — 9,299
Tom McDermott (D) — 2,396
James M. Sceniak (L) — 437
Write-In — 13
Secretary of State
Diego Morales (R) — 8,618
Destiny Wells (D) — 2,788
Jeffrey Mauer (L) — 642
Write-In — 2
State Auditor
Tera Klutz (R) — 9,213
ZeNai Brooks (D) — 2,352
John Schick (L) — 474
State Treasurer
Daniel Elliot (R) — 9,369
Jessica McClellan (D) — 2,655
U.S. Rep. District 2
Rudolph (Rudy) Yakym III (R) — 6,773
Paul Steury (D) — 1,736
William Henry (L) — 355
Write-in — 2
U.S. Rep. District 3
Jim Banks (R) — 2,494
Gary L. Snyder (D) — 696
Nathan Gotsch (I) — 91
U.S. Rep District CD2 Special
Rudollph (Rudy) Yakym II (R) — 2,338
Paul Steury (D) — 591
William Henry (L) — 96
Write-In — 1
State Rep. District 18
David H. Abbott (R) — 2,559
State Rep. District 22
Craig Snow (R) — 6,972
Dee Moore (D) — 1,697
Josh Vergiels (L) — 366
Prosecuting Attorney
J. Brad Voelz (R) — 8,813
Travis McConnell (D) — 3,259
County Auditor
Rhonda J. Helser (R) — 10,363
County Recorder
Deborah A. (Deb) Wright (R) — 10,346
County Sheriff
James M. (Jim) Smith (R) — 7,410
James B. Marshall (I) — 4,369
County Assessor
Gail A. Chapman (R) — 10,257
County Commissioner
Robert M. (Bob) Conley (R) — 9,930
County Council District 1
Kimberly Cates (R) — 3,498
County Council District 2
Michael Long (R) — 1,430
County Council District 3
Anthony W. (Tony) Ciriello (R) — 2,283
David Andrew Lewis (L) — 575
County Council District 4
David A. Wolkins (R) — 2,702
Township Trustees And Boards
Clay Township Trustee
Helen I. Brown (R) — 460
Clay Township Board
Donald L. Morris (R) — 326
Dan Ransbottom (R) — 383
Daniel Willis (R) — 286
Etna Township Trustee
Rita F. Anglin (R) — 305
Etna Township Board
Joe R. Mooney (R) — 206
Steven L. (Steve) Sechrist (R) — 209
Anthony (Tony) Tribalski (R) — 201
Franklin Township Trustee
Melanie Vanlaningham (R) — 33
Franklin Township Board
James Eads (R) — 19
Kayla Leininger (R) — 21
Harrison Township Trustee
Tracy L. Moyer (R) — 184
Harrison Township Board
John E. Hart (R) — 121
Stevwn K. Sponseller (R) — 111
Jackson Township Trustee
Gwendolyn L. Ostrom (R) — 21
Jackson Township Board
Cody B. Metzger (R) — 15
Jill L. Slater (R) — 21
Debbie L. Wilcoxson (R) — 17
Stanley Moore (D) — 12
Jefferson Township Trustee
Beth Krull (R) — 51
Jefferson Township Board
Lori Harman (R) — 29
Jane Hunsberger (R) — 31
Robert L. Riley (R) — 30
Lake Township Trustee
Molly Bradford (R) — 354
Lake Township Board
Kathleen A. Lokotar (R) — 237
Wayne Spratt (R) — 212
Ann M Sibray (R) — 159
Monroe Township Trustee
Jon Engelhaupt (R) — 59
Monroe Township Board
Donald L. Ellison (R) — 36
Sonya L. Hathaway (R) — 38
Patrick Landrigan (R) — 40
Plain Township Trustee
Craig Charlton (R) — 1,440
Plain Township Advisory Board
Greg Anderson (R) — 977
Robert W. Bishop (R) — 1,044
Larry Kammerer (R) — 1,000
Gaynor R. Worden (D) — 349
Prairie Township Trustee
Julia A. Goon (R) — 112
Prairie Township Board
Gordon R. Drake (R) — 77
Connie S. Himes (R) — 79
Lila Christner Thompson (R) — 67
Scott Township Trustee
Richard Stutzman (R) — 18
Scott Township Board
John M. Dougherty (R) — 13
John R. Mast (R) — 12
Tim Stankovich (R) — 11
Seward Township Trustee
Aime Hoffman (R) — 297
Seward Township Board
Kevin N. Hohman (R) — 233
Bruce Lankenau (R) — 161
Matt Smith (R) — 195
Tippecanoe Township Trustee
Christopher Francis (R) — 2,105
Tippecanoe Township Board
Edwin D. (Ed) Clayton (R) — 1,398
Mark Lawson (R) — 1,195
James M. (Jim) Rhodes (R) — 1,382
Turkey Creek Township Trustee
Joe Cazier (R) — 529
Turkey Creek Township Board
Dennis R. Darr (R) — 387
Matthew Dunithan (R) — 345
John D. Heckaman (R) — 368
Van Buren Township Trustee
Diane K. Perry (R) — 226
Van Buren Township Board
Robert L. Beer (R) — 167
Shane Bucher (R) — 176
Stephen F. Unruh (R) — 155
Washington Township Trustee
Dean Rhoades (R) — 116
Washington Township Board
Bryan Bidwell (R) — 77
John B. Camden (R) — 71
Roger S. Thomas (R) — 85
Wayne Township Trustee
Jeanie Stackhouse (R) — 3,587
Dugan Julian (R) — 855
Wayne Township Advisory Board
Lance Grubbs (R) — 2,888
Gordon Nash (R) — 2,458
Joshua Spangle (R) — 2,569
Cassandra M. Rolon (L) — 1,218
Town Elections
Milford
Clerk-Treasurer
Patricia Gall (R) — 42
Town Council
Robert C. Cockburn (R) — 30
Kenneth L. Long (R) — 36
Douglas L. Ruch (R) — 30
Syracuse
Town Council District 1
Larry Siegel (R) — 108
Town Council District 2
Paul Stoelting (R) — 119
Winona Lake
Town Council District 3
Jim Lancaster (R) — 447
Rick Swaim (R) — 438
School Boards
Tippecanoe Valley
District 3
David P. Lash — 399
District 4
Thomas J. Bauters — 375
District 5
Todd L. Hoffman — 410
Triton
District 1
Teresa L. Barnhart — 194
Robert E. Grigsby — 79
District 2
Steven D. Stichter — 260
District 4
Kenneth W. Miller — 252
Wa-Nee
Harrison Township
Terry L. Graber — 21
Brian Richard Topping — 18
Locke Township
Curt Flickinger — 36
Union Township
Louis M. Bonacorsi — 25
Trevor Hershberger — 15
Warsaw
District 1
Matt P. Dick — 348
Tom Westerhof — 373
District 2
Heather B. Reichenbach — 840
District 5
Denny L. Duncan — 509
District 7
Bradley Allen. Johnson — 1,399
Wawasee
District 1
Heather N. Coy — 1,084
Neil A. Likens — 1,598
District 2
Andy Cripe — 2,237
District 3
Steven Baut — 1,142
Brian E. Weideman — 1,230
Whitko
District 4
Bill Patrick — 75
Debra K. Thomas — 125
District 5
Scott Werstler — 165