IHSWCA Wrestling: Trojans, Panthers Find Going Tough At Team State
FORT WAYNE – A fantastic midseason marker found Triton going 1-2 and NorthWood 0-3 at the IHSWCA State Duals Friday at the Allen County Memorial Coliseum.
Triton, part of the Class 1-A grid in what was a three-class setup, lost its first two matches to Shenandoah 58-15 and Central Noble 37-33. The Trojans came back to finish 10th overall with a 52-27 win over Elwood in its final dual.
NorthWood took on the Class 2-A competition, losing to North Montgomery 49-10, Edgewood 48-17 and Lebanon 36-33.
Brownsburg won the 3-A title, Yorktown won the 2-A title and Prairie Heights won the 1-A title.
Results for all of Triton and NorthWood’s matchups are listed below:
Match #1 Round 1: Shenandoah defeated Triton 58-15
120 – Nate Riggins (Triton) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Dallas Pugsley (Shenandoah) over Bryce Swihart (Triton) Maj 12-4
132 – Hayden Lohrey (Shenandoah) over Malachi Greene (Triton) Dec 5-3
138 – Schyler Gee (Shenandoah) over Riley Chickering (Triton) Fall 0:54
145 – Jordan Rodecap (Shenandoah) over Ryan Snyder (Triton) Fall 1:37
152 – Jake Webster (Shenandoah) over Lee Mullet (Triton) Fall 5:42
160 – James Snyder (Triton) over Josh Gee (Shenandoah) Dec 8-6
170 – Silas Allred (Shenandoah) over Wyatt Stephan (Triton) Fall 0:17
182 – Vincent Helton (Triton) over Tommy Deley (Shenandoah) Fall 3:40
195 – Gabe Walker (Shenandoah) over Cameron Scarberry (Triton) Fall 5:01
220 – Coleson White (Shenandoah) over Bryson Seitner (Triton) Fall 3:51
285 – Austin Walls (Shenandoah) over Billy Smith (Triton) Fall 0:10
106 – Andrew Black (Shenandoah) over D`Angelo Shumpert (Triton) Fall 0:18
113 – Blake Alfrey (Shenandoah) over Connor Pitney (Triton) Dec 8-5
Match #2 Round 2: Central Noble defeated Triton 37-33
126 – Nate Riggins (Triton) over Kyle Bolinger (Central Noble) Fall 2:19
132 – Austin Moore (Central Noble) over Malachi Greene (Triton) Maj 11-0
138 – Marcus Brown (Triton) over Jakob Copas (Central Noble) Dec 6-3
145 – Jadon Crisp (Central Noble) over Ryan Snyder (Triton) Fall 2:15
152 – Lee Mullet (Triton) over Tadd Owen (Central Noble) Fall 1:20
160 – James Snyder (Triton) over Connor Mooney (Central Noble) SV-1 8-6
170 – Mike Calvelage (Central Noble) over Wyatt Stephan (Triton) Fall 3:57
182 – Vincent Helton (Triton) over Dawson Foster (Central Noble) Fall 0:58
195 – Cameron Scarberry (Triton) over Jordan Winebrenner (Central Noble) Dec 17-14
220 – Ben Golden (Central Noble) over Bryson Seitner (Triton) Fall 1:24
285 – Levi Leffers (Central Noble) over Billy Smith (Triton) Fall 4:35
106 – D`Angelo Shumpert (Triton) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Tanner Schoeff (Central Noble) over Connor Pitney (Triton) Fall 0:16
120 – Ray Clay (Central Noble) over Bryce Swihart (Triton) Dec 5-4
Match #3 Round 4: Triton defeated Elwood 52-27
138 – Marcus Brown (Triton) over Brayton Thomas (Elwood) Fall 1:19
145 – Austin Hinchman (Elwood) over Ryan Snyder (Triton) Fall 1:57
152 – Lee Mullet (Triton) over Travis Head (Elwood) Fall 1:23
160 – Wyatt Stephan (Triton) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Jalen Morgan (Elwood) over James Snyder (Triton) Dec 10-9
182 – Vincent Helton (Triton) over Tyler Jarrell (Elwood) Fall 2:51
195 – Cameron Scarberry (Triton) over Gage Updegraff (Elwood) Fall 1:42
220 – Kyle Cornwell (Elwood) over Bryson Seitner (Triton) Fall 0:17
285 – Marcus Stone (Elwood) over Billy Smith (Triton) Fall 1:06
106 – Connor Pitney (Triton) over Korigan Wilkey (Elwood) Fall 0:04
113 – Jamie Hensley (Elwood) over Connor Pitney (Triton) Fall 4:13
120 – Bryce Swihart (Triton) over Blake Arehart (Elwood) Fall 5:21
126 – Nate Riggins (Triton) over Josh Blackford (Elwood) Fall 2:50
132 – Malachi Greene (Triton) over Josh Parish (Elwood) Maj 10-2
Match #1 Round 1: North Montgomery defeated Northwood 49-10
120 – Corwyn Hall (North Montgomery) over Austin Bingham (Northwood) Fall 0:15
126 – Hunter Warren (Northwood) over Gavyn Warren (North Montgomery) Dec 4-2
132 – Brady Miller (North Montgomery) over Anthony Benson (Northwood) Maj 11-0
138 – Jake Lowe (North Montgomery) over Brock Lechlitner (Northwood) SV-1 8-6
145 – Josh Lowe (North Montgomery) over Jake Chupp (Northwood) Dec 5-2
152 – Garrett Griffin (Northwood) over Cade Groves (North Montgomery) Dec 6-0
160 – Micah Wray (North Montgomery) over Jake Lone (Northwood) Dec 7-3
170 – Tanner Webster (North Montgomery) over Mikey Edwards (Northwood) Dec 3-0
182 – Isaac Fruits (North Montgomery) over Lennix Yates (Northwood) Fall 1:20
195 – Cole Slavens (North Montgomery) over Michael Leonard (Northwood) Dec 5-1
220 – Jarrett Brown (North Montgomery) over Andrew Miller (Northwood) Fall 1:56
285 – Cannon Yates (Northwood) over Riley Slavens (North Montgomery) Maj 16-3
106 – Parker Moseley (North Montgomery) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Seth Johnson (North Montgomery) over Cameron Jones (Northwood) Fall 1:23
Match #2 Round 2: Edgewood defeated Northwood 48-17
126 – Hunter Warren (Northwood) over Zach Lane (Edgewood) Dec 5-0
132 – Levi Swinney (Edgewood) over Anthony Benson (Northwood) Fall 2:53
138 – Brock Lechlitner (Northwood) over Daniel Bradburn (Edgewood) Dec 9-8
145 – Austin Heckman (Edgewood) over Jake Chupp (Northwood) Dec 6-4
152 – Denver Aydelott (Edgewood) over Garrett Griffin (Northwood) Dec 5-2
160 – Jake Lone (Northwood) over Luke Stillions (Edgewood) Fall 3:31
170 – Mikey Edwards (Northwood) over Daymien Bomgardner (Edgewood) Dec 5-2
182 – Eyan Coldren (Edgewood) over Lennix Yates (Northwood) Fall 0:25
195 – Michael Leonard (Northwood) over Kole Williams (Edgewood) Dec 4-2
220 – David Wilson (Edgewood) over Andrew Miller (Northwood) Fall 5:03
285 – Jordan Headdy (Edgewood) over Cannon Yates (Northwood) Fall 1:48
106 – Noah Gardner (Edgewood) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Jay Orman (Edgewood) over Cameron Jones (Northwood) Fall 2:51
120 – Zane Sullivan (Edgewood) over Austin Bingham (Northwood) Fall 2:37
Northwood’s team score was adjusted by -1.000 for misconduct
Match #3 Round 4: Lebanon defeated Northwood 36-33
138 – Brock Lechlitner (Northwood) over Evan Bocock (Lebanon) Fall 5:33
145 – Easton Williamson (Lebanon) over Jake Chupp (Northwood) Dec 5-3
152 – Garrett Griffin (Northwood) over Andy Morgan (Lebanon) Fall 1:42
160 – Brenden Montgomery (Lebanon) over Jake Lone (Northwood) Dec 8-7
170 – Evan Jones (Lebanon) over Mikey Edwards (Northwood) Dec 5-3
182 – Evan Stambaugh (Lebanon) over Lennix Yates (Northwood) Fall 2:32
195 – Michael Leonard (Northwood) over Patrick Tuybbs (Lebanon) Fall 1:12
220 – Jacob McClaine (Lebanon) over Andrew Miller (Northwood) Fall 1:26
285 – Cannon Yates (Northwood) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Ryan McConnaha (Lebanon) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Cameron Jones (Northwood) over Brayden Myers (Lebanon) Fall 0:17
120 – Ethan Greene (Lebanon) over Austin Bingham (Northwood) Fall 0:51
126 – Hunter Warren (Northwood) over Cameron Toole (Lebanon) Dec 11-7
132 – Zak Bowling (Lebanon) over Anthony Benson (Northwood) Dec 7-4